آیین نامه اجرايي - انضباطي

 

نظم و رعايت آداب و اخلاق انسانی در زندگي بسيار حائز اهميت است و يكي از مهمترین اهداف آموزشي و پرورشي، نيل دانش‌آموزان به سوي اين مهم است.

از آنجايي كه مجموعه‌ي جعفري در بدو تأسيس بر اين تفكر بنا گرديده كه آموزشگاه و مكتبي باشد براساس موازين اسلامي، نظم را نيز به همراه اخلاق نكو سرلوحه‌ي برنامه‌های خود قرار داده و سعی در به ثمر نشاندن دانش آموزانی داردكه ازلحاظ اخلاقي و رفتاري بتوانند الگويي مناسب براي فرزندان و نسل آينده‌ي اين مرز و بوم باشند.

 

با اميد به آنكه همه‌ي دانش‌آموزان با اجراي دقيق موارد انضباطي، در راستاي تحقق اهداف مدرسه موفق باشند و ما را در اين امر ياري نمايند.

دانش‌آموز عزيز به نظر شما نظم چیست و چه کاربردی در زندگی فردی و اجتماعی ما دارد؟ چرا در تعالیم مذهبی بر آن تأکید شده است؟ آیا یک فرد نامنظم می‌تواند در کارهایش موفق باشد؟ به موقع کارها و و ظایف محوله‌اش را انجام دهد و به قول و قرارش عمل کند، کسی که همیشه خواب می‌ماند آیا می‌تواند سرحال و قبراق به محل کار برسد و امور محوله را به دست گیرد و نشاط کاری خود را حفظ کند؟ کسی که وسایل شخصی خود را به طور مرتب و منظم در جایگاه خود نگهداری نمی‌کند، در موقع ضرورت چگونه می‌تواند انتظار داشته باشد که وسیله مورد نظر را پیدا و یا دقیقاً کارهایش را انجام دهد و بسیار مطالب دیگر این چنین!

با توجه به نیاز و احساس فطری انسان به نظم و تربیت که موجبات پیشرفت و پیشبرد در امور زندگی‌ را به دنبال دارد بهتر است ما هم در همین راستا مواردی را در نظر گرفته و با رعایت همگانی آن، در امور مربوط به مدرسه، ضمن ایجاد محیطی شاد، مفرح، صمیمی و دوستانه و به دور از استرس در سایه‌ي نظم و ترتيب و با رعایت احترام متقابل و روز افزون به سر منزل مقصود برسیم.

 1. سعی کنیم در مدرسه حضور به موقع داشته باشیم و به موقع محیط را ترک کنیم.
 2. جهت حفظ زیبایی محیط مدرسه نظافت را رعایت کرده و از وسایل و تجهیزات موجود نگهداری کنیم و مدرسه را همچون خانه خود بدانيم.
 3. برای حضور در این محیط مقدس و دوست داشتنی از البسه‌ی تمیز، ساده و زیبا استفاده کنیم. ( پوشش مناسب جهت مدرسه عبارت است از لباس فرم ارائه شده  – شلوار کتان و یا فاستونی )
 4. همیشه با رعایت بهداشت فردی و کوتاه و مرتب بودن ناخن ها و موی سر در مدرسه محیطی سالم داشته باشیم و به سلامت خود و دیگران اهمیت دهیم.
 5. احترام ، عملی دو سویه است، احترام متقابل چیزی از شأن ما نمی‌کاهد بلکه موجب افزایش احترام می‌شود، با رعایت این قاعده محیط را برای فعالیتی سالم و بدور از رفتارهای خارج از نزاکت آماده نماییم.
 6. معمولاً انسان‌های شاخص وآن دسته از مردمی که خود باورند، مرتب و منظم هستند و از وسایل تجملی و زینتی غیر لازم و خارج از عرف جامعه‌ (مذهبی و ملّي) استفاده نمی‌کنند.
 7. مجالس و اماکن بسته به موقعیت و نوع فعالیتشان، دارای احترام و قداست هستند، شأن آنها را حفظ کنیم. 
 8. صداقت امری ذاتی است نگذاریم در اتفاقات روزمره به فراموشی سپرده شود در گفتار و کردار صداقت را رعایت کنیم.
 9. از برخورد و هرگونه نزاع و درگیری و شوخی فیزیکی با دیگر دانش‌آموزان خودداری کنیم و در صورت بروز هرگونه مشکل مسئولین مدرسه را مطلع سازیم.
 10. همانطور که اشاره شد هر محیط شأنی دارد برخی رفتارها و گفتارها در شأن مدرسه و دانش‌آموز نیست.
 11. اگر مسئولین مدرسه را در زمانهای غیبت سریعاً مطلع کنیم ، مدرسه بهتر می‌تواند برای دانش‌آموز غائب و دانش‌آموزان حاضر برنامه‌ریزی کند.
 12. ورود دانش‌آموز به کلاس بعد ازحضور دبیرحتماً با صدور مجوزاز سوی دفترمدرسه میسر خواهد بود.
 13. خروج از آموزشگاه در ساعات آموزشی با هماهنگی قبلی و تنها با حضور یکی از اولیاء دانش‌آموز امکان‌پذیرخواهد بود.
 14. حضور به موقع و مرتب در مراسم مدرسه بویژه نمازهای جماعت و زیارت عاشورا ، جشن‌ها و وفات و ... نشانگر عِرق مذهبی و ارادت ما به ساحت مقدس و ذات ربوبی و تعظیم شعائر می‌باشد.
 15. با مراقبت از وسایل شخصی زمینه بروز هر گونه تنش و بدرفتاری را از بین ببریم و از آوردن وسایل اضافی به ویژه تلفن همراه خودداری کنیم.
 16. بدانیم جایگاه هر کدام از ما کجاست و در چه مرتبه‌ای هستیم  دبیر هستیم یا دانش‌آموز، بزرگیم یا کوچک با حفظ جایگاهمان و احترام به دیگران به خود نیز احترام بگذاریم.
 17. محیط کار و فعالیت با تعامل و هم فکری ساخته می‌شود.
 18. در صورت حضور به موقع اولیاء گرامی ما نیز تشویق می‌شویم تا بهتر و بیشتر خدمت کنیم و شما نیز از آگاهی‌های ارائه شده در جلسات به اولیاءتان بهتر بهره‌مند می‌شوید.
 19. خروج به موقع از کلاس‌ها و راهروها ما را در ایجاد و حفظ بهتر نظم در زنگ‌های تفریح کمک می‌کند، از همیاری شما کمال تشکر را داریم.
 20. همکاری با مسئولین مدرسه یعنی شما هم دلسوز مدرسه هستید و برای  پیشرفت آن تلاش می‌کنید.
 21. در صورت بروز هرگونه ناخوشی، با مراجعه به پزشک حاذق و انجام دستورات پزشکی هم به سلامتی خود اهمیت دهیدو هم به عدم اشاعه بیماری کمک ‌کنید و با اخذ گواهی از پزشک مربوطه مي‌توانيد غیبت‌تان را موجه ‌نمایید.
 22. اجازه ندهیم دیگران تصویر مخدوشی از ما در ذهنشان داشته باشند، همیشه تلاشمان در جهت حرکت رو به جلو باشد مطالعه بموقع و دقیق دروس و انجام وظایف محوله از طرف مدرسه می‌تواند از مصادیق روشن حرکت رو به جلو باشد و شما را همیشه موفق و پیروز نگه داشته و موجبات سرافرازیتان را فراهم سازد.
 23. تغییر امری است بدیهی، اما چه زیباست که این مهم مثبت باشد و به کسب کمالات بیانجامد و ما را جهت انجام بهتر امورمان یاری کند.
 24. لازم به ذکر است که ثبت‌نام صرفاً جهت یک سال تحصیلی است و ثبت‌نام در سال بعد منوط به احراز شرایط انضباطی و تحصیلی خواهد بود.

عزیزان دانش‌آموز، همه‌ی تلاش مدرسه و مسئولین آن ایجاد محیطی شاد، آرام و سالم برای شماست، تا بتوانید در این محیط با آموختن آموزه‌های علمی و مذهبی انسان‌های مفید و مؤثری برای جامعه، خانواده و از همه مهمتر برای خود باشید و آینده خود و خانواده‌ای که قرار است سرپرست آن باشید را تضمین کنید، فرزندان ایران اسلامی، امیدواریم همیشه در زندگیتان موفق و سربلند باشید و با عزت، ایرانی سربلند را بسازید.

 

جدول موارد انضباطي و ميزان كسر نمره در هر مورد

کد

موارد انضباطي

ميزان كسر نمره

1

تأخير (ورود و خروج از مدرسه) - هرمورد

0/25 نمره

2

عدم ورود و خروج به موقع از اماکن مدرسه (کلاس ، نمازخانه ، راهرو و ...)

0/25 نمره

3

غيبت غيرموجه (به ازای هرروز)

1  نمره

4

همراه نداشتن ،آسیب دیدگی یا مفقود کردن كارت دانش‌آموزي

0/5 نمره

5

همراه نداشتن وسایل درسی مربوطه (کتاب درسی ، دفتر روزنگار و...) هر مورد

0/5 نمره

6

همراه نداشتن و یا انجام ندادن تکالیف ( با توجه به گزارش دبیر و تشخیص مشاور )

0/5 نمره

7

عدم استفاده از لباس فرم در مدرسه و بازدیدها ویا اردوها

0/5 نمره

8

ایجاد بی نظمی در حیاط مدرسه ( قبل از صبحگاه یا ساعات تفریح )

0/5 نمره

9

بی نظمی در صبحگاه

0/5 نمره

10

بی نظمی در نمازخانه ( هنگام نماز ، زیارت عاشورا و یا سایر مراسم )

0/5 نمره

11

بی نظمی در کلاس با توجه به گزارش نماینده و دبیر محترم

0/5 نمره

12

اخراج از كلاس (آموزشي و انضباطي)

1  نمره

13

بی توجهی و عدم رعایت بهداشت عمومی در محیط مدرسه

0/5 نمره

14

بی توجهی و عدم رعایت بهداشت فردی ( موی سر ، ناخن ، پوشش تمیز و آراسته )

0/5 نمره

15

وارد نمودن خسارت به ساختمان و اموال مدرسه ( ضمن جبران خسارت )

2  نمره

16

نزاع و درگیری فیزیکی با سایر دانش آموزان

2  نمره

17

بی احترامی و اهانت و بکاربردن الفاظ و القاب زشت و ناپسند نسبت به دیگردانش آموزان

1  نمره

18

بي‌نظمي هنگام خروج از مدرسه

0/5 نمره

19

همراه داشتن و استفاده از وسايل تزييني و تجملي و هر نوع وسيله غيرضروري

0/5 نمره

20

تخلف در جلسه آزمون ( با توجه به گزارش مراقب و تشخیص مشاور )

2  نمره

21

هرگونه خرید و فروش در محیط مدرسه

1 نمره

22

عدم تحویل به موقع نامه ها دعوت نامه ها و امانات مدرسه به اولیاء

0/5 نمره

23

غیبت غیر موجه در آزمون ها

1 نمره

24

بی نظمی در اردوها و بازدیدها

1 نمره

25

سایر موارد انضباطی

به تشخیص معاون